1. Mi a lényege ennek a népszavazásnak?
2024. november 7-ig 200 ezer érvényes aláírást kell összegyűjtenünk, hogy utána országos népszavazás keretében mondhassuk ki közösen: Nemet mondunk a Fidesz kiemelt beruházási törvényére, amivel nemet mondunk az akkugyarmatosításra! Nemet mondunk a Balaton tönkretételére! Nemet mondunk a Rákos-Dubaj beruházásra! Örökre nemet mondunk arra, hogy a kormány az emberek megkérdezése nélkül vigyen a településükre súlyosan mérgező beruházásokat.
2. Mi a tétje a népszavazásnak?
Csak a népszavazás sikerével fogjuk tudni egyszer és mindenkorra megszüntetni a Kiemelt beruházásoknak hívott gyakorlatot, mely nem szól másról, minthogy a hatalom a helyi emberek megkérdezése nélkül erőltessen a településükre a legtöbb esetben súlyosan környezetkárosító beruházást. Ha nem törüljük el a törvényt, akkor a Fidesz a továbbiakban is annak segítségével épít majd városaink szélére akkugyárakat, környezetszennyező szemétlerakókat, vagy betonoz le és sajátítja ki legszebb tavaink partszakaszait.
3. Miért ilyen bonyolult a kérdés, hogy fogják megérteni az emberek
„Egyetért-e Ön azzal, hogy az Országgyűlés helyezze hatályon kívül a magyar építészetről szóló 2023. évi C. törvénynek a kiemelt beruházásokra vonatkozó szabályokat megállapító 42. alcímét?”
Magyarországon rendkívül nehéz sikerrel átvinni a Nemzeti Választási Bizottságon, a Kúrián és az Alkotmánybíróságon népszavazási kezdeményezést. Bonyolult, jogi nyelven kell megfogalmazni a kérdést, hogy ne tudjanak belekötni. Jelen esetben is ez történt. Ami viszont jó hír, hogy maga a felvetés és a válasz egyértelmű. Az igazi kérdés, hogy ön nemet mond-e a Kiemelt beruházási törvényre, amire IGEN a válasz a majdani szavazólapon is.
4. Ez most petíció vagy már hivatalos aláírásgyűjtés?
Ez már az összes állami joghatóság által elismert hivatalos népszavazási kezdeményezés és hivatalos aláírásgyűjtés. Ezért minden támogató aláírás rendkívül jelentőséggel bír. Négy hónap alatt, 2024. július 11. és 2024. november 7. között kell összegyűjtenünk 200 ezer érvényes aláírást, és akkor biztosan lesz népszavazás a Kiemelt beruházási törvényről.
5. Az LMP hogyan fog összegyűjteni 200 ezer támogató aláírást?
Ez a népszavazás nem pártpolitikai, hanem nemzeti ügy! Ezért mindenki részvételére számítunk, mert mindenkit megkárosít a kiemelt beruházások módszere. Számítunk a lakosságra, számítunk a civilekre a polgármesterekre, az önkormányzatokra és pártlogók nélkül számítunk a magyarországi pártok támogatására is. Hitünk szerint mindenkinek kötelessége beállni a népszavazás mögé, aki meg akarja akadályozni az ország kiárusítását.
6. Az LMP eladta a lelkét a Fidesznek, miért hinném el, hogy most tényleg a NER ellen dolgoznak?
Az LMP mindig is az igazságos és zöld Magyarországért dolgozott. A Kiemelt beruházás elleni népszavazás esély, hogy megvédjük hazánkat a környezetkárosító beruházásoktól. Mi ebben vagyunk érdekeltek, minket ez motivál. Sokan azért értik félre az LMP-t, mert a párt inkább valódi ügyeket képvisel, amik valóban fontosak az országnak és nem akar részt venni abban a politikai mocsárharcban, ami csak arra jó, hogy az állandó gyűlöletkeltéssel stabilizálja a szimbolikus politikát folytató pártok pozícióit a saját oldalukon.
TECHNIKAI TUNDIVALÓK
1. Mire kell odafigyelni aláírásgyűjtés közben?
- Kérjük, nagyon precízen vigye fel az adatokat az ívre. A Nemzeti Választási Bizottság szigorú, a legkisebb elírások esetén is érvénytelennek minősíthetik az ajánlást.
- A legjobb módszer az, ha elkéri az aláírótól a lakcímkártyát és Ön írja be az adatokat, ezek után az aláírónak csak egy szignót kell írnia a megfelelő helyre.
- Minden esetben le kell írni az adott település nevét és irányítószámát.
- Ha esetleg elront egy adatot, akkor ne jöjjön zavarba, ne javítgassa az elírást, egyszerűen húzza át az elrontott sort és kezdje újra.
- Szintén nagyon fontos, hogy csak a személyi azonosító számot fogadják el, ami a lakcímkártyán található. Személyi igazolvány szám, útlevélszám nem elfogadott, az érvénytelen ajánlásnak számít.
2. Miért fontos, hogy megőrizzük az íveket?
Kérjük, fokozottan vigyázzon az Önhöz került ívekre, mert elvesztésük esetén darabonként 800 forintot kell befizetnünk a NVB-nek.
3. Mi a teendőm, ha beteltek a nálam lévő ívek és/vagy befejeztem a gyűjtést?
- Amennyiben megteltek az ívek és/vagy befejezte a munkát, akkor arra kérjük, hogy hívjon minket a 30/8565479-es telefonszámon (Süveg Anna), vagy adja fel postán ajánlva és elsőbbségivel a következő címre. LMP – Magyarország Zöld Pártja, 1054 Budapest, Szemere utca 19. Ezen párhuzamosan kérjük, hogy a postai ajánlószelvényt fényképezze le, és küldje el nekünk a nepszavazas2024@lmp.hu e-mail címre.
- Vagy jelezzen nekünk a megadott elérhetőségek egyikén és elmegyünk az ívekért személyesen.
- Kérjük, hogy az íveket legkésőbb október 1-ig juttassa vissza számunkra.
- Fontos, hogy az adatokat bármilyen formában megőrizni törvényileg tilos, tehát az íveket lefényképezni, azokról fénymásolatot készíteni szigorúan tilos!
4. Van valami problémám, nem értek valamit, hova fordulhatok?
Bármilyen felmerülő kérdés esetén kérjük, hogy a nepszavazas2024@lmp.hu e-mail címre írjon, kollégáink a legjobb tudásuk szerint gyorsan fognak válaszolni. Akut, sürgős esetben pedig hívja Süveg Annát a 30/8565479-es telefonszámon.
5. Ki írhatja alá az ívet?
Országos népszavazási kezdeményezést minden olyan nagykorú magyar állampolgár támogathat aláírásával, akit a bíróság a választójog gyakorlásából nem zárt ki és van magyarországi lakcíme vagy nincs magyarországi lakcíme, de kérelmére a központi névjegyzékbe felvették.
6. Hogyan kell kitölteni az ívet?
Az aláírásgyűjtő ívre rá kell vezetni a választópolgár:
- olvasható családi és utónevét,
- személyi azonosítóját és lakcímét
- a magyarországi lakcímmel nem rendelkező választópolgár személyazonosságát igazoló hatósági igazolványának (magyar hatóság által kiállított érvényes személyazonosító igazolvány, útlevél vagy vezetői engedély) számát, valamint
- születési idejét.
Ezen túl az aláírásgyűjtő ívet a választópolgárnak saját kezűleg alá kell írnia.
7. Aláírásgyűjtőként mi a teendőm még az ívvel?
Az aláírásgyűjtő ív alján az aláírást gyűjtő személynek is fel kell tüntetnie
- a nevét és
- személyi azonosítóját vagy
- személyazonosságát igazoló hatósági igazolványának (magyar hatóság által kiállított érvényes személyazonosító igazolvány, útlevél vagy vezetői engedély) számát, továbbá aláírását.
Nagyon fontos, hogy az aláírást gyűjtő személy pontosan tüntesse fel az adatait az aláírásgyűjtő íven, ha ugyanis adatait hiányosan, vagy rosszul adja meg, az az íven szereplő valamennyi támogató aláírás érvénytelenségét eredményezi.
8. Hol gyűjthetek aláírást?
Aláírást a választópolgárok zaklatása nélkül bárhol lehet gyűjteni, az alább felsorolt kivételekkel.
Nem gyűjthető aláírás:
- az aláírást gyűjtő és az aláíró munkahelyén munkaidejében vagy munkavégzési kötelezettsége teljesítése közben,
- a Magyar Honvédségnél és a központi államigazgatási szerveknél szolgálati viszonyban levő személytől a szolgálati helyén vagy szolgálati feladatának teljesítése közben,
- tömegközlekedési eszközön,
- állami, helyi és nemzetiségi önkormányzati szervek hivatali helyiségében,
- egészségügyi szolgáltató helyiségében,
- felsőoktatási és köznevelési intézményben,
- a tulajdonos előzetes, írásbeli hozzájárulásának hiányában közforgalom számára nyitva álló magánterületen.
9. Én is aláírhatom az ívet, ha én gyűjtöm?
Igen, sőt azt javasoljuk, hogy az ív első sorában Ön írja be az adatait és szignózza, ezzel is gyakorolva a kitöltést, és egyben sorvezetőt adva a következő kitöltendő sornak.
10. Be kell-e jelenteni a rendőrségnek a népszavazási köztéri gyűjtést?
Az Nsztv. azt mondja, hogy a választópolgárok zaklatása nélkül bárhol lehet aláírást gyűjteni, illetve a közterületi gyűjtésre nincsen a törvényben korlátozás. Ez azt jelenti, hogy a sima pultozást nem kell bejelenteni és közterület használati hozzájárulást sem kell kérni hozzá. Nagyobb rendezvény, pl. politikai gyűlés, vagy színpad, esetleg vonulás az aláírás támogatására természetesen más megítélés alá esik és az már bejelentésköteles.