4 magyarországi régió az EU 20 legszegényebb térsége között
Tíz év után elmondhatjuk, hogy az Orbán kormány, hasonlóan balliberális elődeihez teljes kudarcot vallott a leszakadó régiók felzárkóztatásában. A döntéshozatalba érdemi beleszólást kell biztosítani a helyi önkormányzatoknak és meg kell szüntetni a kormányzati kézivezérlést – mondta mai sajtótájékoztatóján Keresztes L. Lóránt, az LMP frakcióvezetője.
Magyarország számára az egyik legnagyobb kihívás a területi különbségek csökkentése. A kormány bármennyire is vidékbarátnak állítja be magát, semmit sem tesz a leszakadó térségek felzárkóztatásáért. Sőt a meglévő problémákat csak fokozni fogja, ha a területfejlesztési feladatokat helytartókra bízzák. Egy-egy régión belül is óriásiak a gazdasági különbségek. Sok kiterjedt térség helyzete válságos és különösen nehéz helyzetben vannak a kistelepülések. De nem legyenek illúzióink, ez a válság már elérte, vagy el fogja érni a leszakadó régiók nagyvárosait is.
Melyek a leszakadó régiók közös ismérvei?
- Óriásiak a bérkülönbségek,
- elmaradott az infrastruktúra,
- kevés forrás jut a közművek fenntartására,
- nehéz helyzetben vannak a vidéki felsőoktatási intézmények,
- ezekből a térségekből óriási az elvándorlás.
Annak ellenére, hogy ma az egyik legfontosabb feladat Magyarországon, a kiegyensúlyozott területi fejlődés biztosítása. jobbára koncepció nélküli kézivezérlés és a források elsikkasztása, vagy nem megfelelő felhasználása jellemzi ebben a kérdésben is a kormányzati politikát. Pedig ezt az állapotot kizárólag a helyi gazdaság fejlesztésével, a vidék népességmegtartó képességének erősítésével, a vidéki közlekedési hálózat korszerűsítésével lehet megváltoztatni.
A jelenlegi kormánypolitika nagy vesztese az önkormányzatiság. Márpedig az éppen annak a záloga, hogy érdemi gazdaságfejlesztés, kiegyensúlyozott területi fejlődést lehessen kialakítani Magyarországon. Ezért kell a döntéshozatalba érdemi beleszólást biztosítani a helyi önkormányzatoknak és meg kell szüntetni a kormányzati kézivezérlést.